Podle analytiků jedné z největších švédských bank, SEB, je pokračování nynějšího poklesu cen zemního plynu nepravděpodobné. Nižší ceny plynu totiž dle SEB jednak podporují poptávku po plynu, pak ale také zapříčiňují, že Evropa jako destinace pro odbyt LNG ztrácí ve srovnání s asijským trhem svou atraktivitu. Zástupci banky se tak shodují i s dalšími analytiky v tom, že následující topná sezóna bude pro EU kritická.
Rostoucí atraktivita Asie pro dodávky LNG
V důsledku poklesu cen zemního plynu napříč celou EU ztrácí Evropa ve srovnání s asijským trhem v průběhu letošního roku svou atraktivitu. Snížení atraktivity může pro EU znamenat komplikaci z pohledu naplnění jejich zásobníků před další zimní sezónou.
Nynější dobrý stav naplněnosti evropských zásobníků se zemním plynem, na úrovni 68 % naplněnosti, nicméně vlévá evropským představitelům optimismus do žil. Záležet však bude na dalším vývoji spotřeby zemního plynu a stavu zásobníků ke konci této topné sezóny.%Stav zásobníků plynu
Další výrazný pokles cen plynu očekávat nelze
Spotřeba plynu byla během prosince a ledna vzhledem k nadprůměrně teplému počasí panujícímu v Evropě relativně nízká, což do značné míry zapříčinilo dobrý stav zásobníků. I v kombinaci s uváděním francouzských jaderných elektráren zpět do provozu proto došlo k významnému poklesu cen plynu a elektřiny.
Jak ale uvádí SEB, další pokles cen plynu je limitován, přestože ještě může nějakou dobu trvat. SEB totiž předpokládá jednak nárůst v poptávce ze strany průmyslu, pak ale také úbytek dodávek se zkapalněným zemním plynem (LNG) směřujících do Evropy. SEB se domnívá, že ceny okolo 60 EUR/MWh mohou již být pro velké odběratele natolik lákavé, aby si zafixovaly svůj odběr i na příští rok a dále se nezaobíraly vývojem na trhu.
Zdroj: Oenergetice