Německá vláda doufá, že díky nedávno oznámeným aukcím budou do roku 2030 vybudovány nové plynové elektrárny o výkonu 10 GW. Podle výzkumníků z Aurora Energy Research je nicméně splnění tohoto termínu nepravděpodobné s ohledem na dobu přípravy a výstavby velkých elektráren. Informoval o tom zahraniční portál Montel.

Německá vláda schválila začátkem července dlouho očekávanou strategii pro elektrárny, na základě které budou vypsány aukce na celkem 12,5 GW instalovaného výkonu řiditelných elektráren a 500 MW skladovacích zařízení.

Předmětem prvního kola bude aukce na podporu pro 5 GW nových plynových elektráren připravených na vodík a 2 GW modernizací stávajících elektráren. Tato zařízení musí přejít na provoz se zeleným nebo modrým vodíkem od osmého roku po uvedení do provozu nebo modernizaci. Kromě toho bude vypsáno výběrové řízení na 500 MW instalovaného výkonu elektráren přímo na čistý vodík a 500 MW pro zařízení na dlouhodobé skladování energie.

Ve druhém kole bude vypsáno výběrové řízení na dalších 5 GW nových plynových elektráren. Elektrárny mají být postaveny především v jižní části Německa, aby snížily náklady na redispečink a přispěly ke stabilitě sítě.

Zdlouhavé jednání s Evropskou komisí

Vládní plán na uvedení plánovaných plynových zdrojů do provozu před rokem 2030 tak, aby mohlo dojít k plánovanému odklonu od využívání uhelných elektráren, je nicméně dle výzkumníků z Aurora Energy Research obtížně splnitelný.

„Očekáváme, že k rozvoji plynových zdrojů dojde spíše na počátku 30. let,“uvedl analytik z Aurory Nicolas Leicht s tím, že výstavba velké elektrárny zabere obvykle 5 až 7 let.

Hlavním důvodem pro očekávané nedosažení původně plánovaného časového harmonogramu je zdržení vyvolané dlouhotrvajícím vyjednáváním o slučitelnosti navrženého schématu provozní podpory s evropskými pravidly pro veřejnou podporu mezi Německem a Evropskou komisí.

Německo muselo navíc během jednání s Evropskou komisí snížit původní cíl pro nový výkon plynových elektráren zhruba na polovinu.

Financování přes nový poplatek v ceně elektřiny

Financování nového schématu provozní podpory pro řiditelné elektrárny má podle informací zveřejněných zahraničním portálem Clean Energy Wire probíhat skrze nový poplatek v koncové ceně elektřiny, jehož výše prozatím nebyla stanovena. Podle prvotních odhadů by se nicméně nemělo jednat o vysokou částku.

Poplatek by se měl stát součástí aktuálně účtovaného poplatku na podporu elektřiny z kombinované výroby elektřiny a tepla. Jak připomněl portál Clean Energy Wire, daně a poplatky tvoří aktuálně zhruba 27 % koncové ceny elektřiny pro německé domácnosti.

Zdroj: Oenergetice