Státy Evropské unie (EU) zvýší instalovaný výkon větrných elektráren na 370 GW do roku 2030. To je významný nárůst oproti stávajícím zhruba 225 GW, avšak současně hodnota, která značně zaostává za cílem, který si EU pro tento časový horizont stanovila. Informoval o tom zahraniční server Montel s odvoláním na nedávno zveřejněnou zprávu od Mezinárodní energetické agentury (IEA) s názvem Renewables 2024.
Podle hlavního scénáře ve výhledu IEA dosáhne celkový instalovaný výkon pevninských větrných elektráren v EU do roku 2030 hodnoty 310 GW, což je o 90 GW méně ve srovnání s cílem pro tento rok. Ještě horší situaci očekává agentura u mořských větrných parků, kde má k naplnění cíle pro rok 2030 (111 GW) dojít zhruba z poloviny (60 GW).
„Mnoho zemí má zavedené složité procesy pro získání potřebných povolení pro pevninské a mořské větrné projekty, což společně s odporem veřejnosti a úzkými místy v elektrizační soustavě zpomaluje rozvoj,“ uvedla IEA a dodala, že uvedené faktory brání developerům v účasti v aukcích a často vedou i ke zrušení projektů či prodloužení jejich realizace.
Výhled asociace WindEurope je ještě pesimističtější
Také asociace WindEurope očekává, že se EU při nastaveném tempu rozvoje nezvládne přiblížit stanoveným cílům pro rok 2030. Podle asociace indikují současné trendy společně s oznámenými projekty a aukcemi na provozní podporu celkový instalovaný výkon v roce 2030 ve výši 350 GW, z čehož 296 GW mají tvořit pevninské větrné parky a 54 GW instalace na moři.
„Hlavním problémem jsou nyní elektrizační soustavy. Nová přípojná místa nejsou budována a povolována dostatečně rychle… Povolování nových větrných elektráren je v mnoha zemích stále problematické,“ uvádí asociace klíčové překážky bránící rychlejšímu rozvoji větrných elektráren v EU.
Kromě výše uvedeného je problematická i ekonomická stránka projektů, které jsou zatíženy stále vysokými úrokovými sazbami, vysokými investičními náklady a nepříliš příznivým výhledem pro velkoobchodní trh s elektřinou.
Aby se situace zlepšila je podle WindEurope zapotřebí, aby členské státy plně implementovaly opatření, na kterých se shodly v rámci nových povolovacích pravidel a balíčku pro větrnou energii. Některé státy by dále měly zlepšit pravidla aukcí, aby byly pro investory dostatečně atraktivní.
zdroj: oenergetice.cz