Mezinárodní agentura pro obnovitelnou energii (IRENA) nedávno představila ambiciózní plán, jehož cílem je ztrojnásobit kapacitu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030. Tento cíl není pouze technickým úkolem, ale zahrnuje širokou škálu výzev, které se týkají financování rozvoje obnovitelných zdrojů, mezinárodní spolupráce v této oblasti a rozvoje lidských kapacit. Cílem tohoto článku je rozebrat oblasti, které jsou pro dosažení tohoto cíle zásadní.

Spolupráce a rovnoměrná distribuce investic

K dosažení výše uvedeného cíle je nezbytná intenzivní mezinárodní spolupráce. Zpráva IRENA zdůrazňuje, že současný nerovnoměrný tok investic brání rozvojovým zemím plně využít potenciál obnovitelných zdrojů. Aby se tyto nerovnosti vyrovnaly, bude nutné přehodnotit způsob, jakým jsou investice distribuovány.

Mezinárodní spolupráce by měla zahrnovat nejen přerozdělení financí, ale také sdílení technologií a know-how. To je obzvláště důležité pro rozvojové země, které často postrádají potřebné odborné znalosti a infrastrukturu. Přístup k novým technologiím a možnostem financování by mohl tyto země postavit na stejnou startovní čáru s vyspělejšími ekonomikami​.

Rozvoj lidských kapacit a dovedností

Dalším zásadním faktorem je rozvoj lidských kapacit. Přechod na obnovitelné zdroje vyžaduje nejen nové technologie, ale i kvalifikovanou pracovní sílu, která bude schopná tyto technologie implementovat a spravovat. IRENA upozorňuje, že je nutné investovat do vzdělávání a rekvalifikace pracovníků. Ti by měli být připraveni na nové výzvy spojené s energetickou transformací.

Rozvoj lidských kapacit by měl zahrnovat širokou škálu dovedností, od technických po manažerské, a měl by být součástí širší strategie zaměřené na udržitelný rozvoj. Klíčové je také zapojení místních komunit, které mohou hrát významnou roli při realizaci projektů v oblasti obnovitelné energie​.

Finanční potřeby a investice

Největší překážkou na cestě ke ztrojnásobení kapacity obnovitelných zdrojů je nutnost masivního nárůstu investic. Podle IRENA je potřeba do roku 2030 investovat 35 bilionů USD, jak uvádí už v předchozích zprávách. Roční investice by měly dosahovat více než 5 bilionů USD. Tyto prostředky jsou klíčové pro rozvoj nových technologií, rozšíření a modernizaci energetické infrastruktury. Neopomenutelným faktorem je zvýšení energetické účinnosti a míry elektrifikace.

Zajištění tohoto objemu investic bude vyžadovat nejen mobilizaci soukromého kapitálu, ale i zásadní roli veřejného sektoru. Vládní intervence a mezinárodní finanční instituce budou muset vytvořit podmínky pro přilákání investic do oblastí, které jsou v současnosti podfinancované, zejména v rozvojových zemích. Zatímco 85 % globálních investic do obnovitelných zdrojů směřuje do vyspělých zemí, regiony jako Afrika dostávají jen minimální část těchto prostředků​.

zdroj: oenergetice.cz